کمک نیاز دارید؟

09128349014

cart-100x100-1.png
0
0 مجمودی سبد خرید
No products in the cart.

فهرست داخلی

درمان زانودرد، بهبود درد زانو با روش‌های شگفت انگیز خانگی

درمان زانودرد

از مواردی است که بسیاری از افراد با آن دست به گریبان هستند. درد زانو یک شکایت بسیار شایع در بیشتر سنین به شمار می‌رود. درد مفصل زانو مشکلی ناخوشایند و ناامید کننده محسوب می‌شود که نکته مثبتی را در خود پنهان دارد. اینکه بسیاری از علل پدید آورنده آن، اغلب قابل معالجه هستند. در این مقاله با روش‌های درمان زانودرد، علت‌ها و روش تشخیص، درمان خانگی و گیاهی و پیشگیری از زانودرد و درد پاها آشنا می‌شوید. همچنین کاربردهای ماساژدرمانی، طبی سنتی و طب سوزنی در زانو و زانوبند طبی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

درمان خانگی زانودرد

درمان خانگی زانودرد از آن واژه‌هایی که بیماران را بسیار خوشحال می‌کند. تصور کنید چنین دردی دارید و لازم نیست از خانه خارج شوید. زانو درد یک بیماری شایع است که می‌تواند ناشی از مشکلات کوتاه مدت و بلند مدت باشد. درمان بسیاری از مشکلات کوتاه مدت که موجب زانودرد می‌شوند، نیازی به کمک پزشک ندارد و افراد اغلب می‌توانند به بهبود خود کمک کنند. روش‌های درمان خانگی زانودرد راه‌کارهایی هستند که با آن‌ها می‌توانید بسیاری از درهای زانو را برطرف کنید.

تشخیص و درمان زانودرد

ابتدا نیاز به یک سابقه پزشکی متمرکز دارد که جزئیات درد را مشخص می‌کند. نوع احساس (درد، تیرکشیدن یا سوزش) جایی که درد در آن قرار دارد (جلو یا پشت زانو) شروع درد (تدریج یا به طور ناگهانی) ضربه‌‌ای که اخیرا وارد شده باشد علاوه بر سابقه پزشکی، پزشک معاینه مفصل زانو را انجام داده و به طور بالقوه آزمایشات تصویربرداری را برای تشخیص یا تایید تشخیص در برنامه درمان زانودرد خود قرار می‌دهد. در نهایت پزشک با درک علت دقیق درد زانو برای بیمار یک برنامه درمانی موثر تنظیم می‌کند. برنامه‌ای که تسکین علائم درد را بهینه کرده و زانو را به عملکرد طبیعی خود باز گرداند.

درمان زانودرد

علل پیدایش درد زانو

زانو یک ساختار پیچیده است که از سه استخوان تشکیل می‌شود. قسمت پایین استخوان ران، قسمت بالای استخوان ساق پا و کاسه زانو سه قسمت آن هستند. سپس رباط‌ها و تاندون‌هایی قوی‌ وجود دارند که این استخوان‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند. همچنین غضروف‌هایی در زیر کاسه زانو و بین استخوان‌ها وجود دارند تا زانو را محکم و تثبیت کنند. بیماری یا آسیبی که بر هر یک از این ساختارها تاثیر بگذارد، ممکن است منجر به زانودرد شود.

فعالیت بدنی

ورزش این قابلیت را دارد که توسعه آرتروز (OA) یکی از شایع‌ترین علل زانودرد را به تاخیر بیندازد. کالج روماتولوژی آمریکا (ACR) و منبع مورد اعتماد بنیاد آرتروز (AF) از مردم می‌خواهند برای مدیریت آرتروز زانو ورزش کنند. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا، تای چی و یوگا ممکن است مفید باشند. فعال بودن از نظر جسمانی، سلامت بافت غضروفی را افزایش می‌دهد، چه فرد مبتلا به آرتروز باشد یا نباشد. ورزش همچنین سطح حمایت بدن از مفاصل را تقویت می‌کند. تقویت عضلات ساق پا به ویژه برای زانودرد مفید است. افراد مبتلا به درد مفاصل می‌توانند از فعالیت‌هایی مانند ایروبیک در آب بهره‌مند شوند، زیرا این کار فشار کمی به زانوها وارد می‌کند.
blank

علت زانو درد

اگر درد زانو دارید، برخی از علل شایع که می‌توانند این عارضه را به وجود بیاورند شامل موارد زیر می‌شوند. البته توجه داشته باشید که زانو درد عصبی همیشه ممکن است وجود داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت زانودرد را مطالعه نمایید.

ورزش برای درمان خانگی زانودرد

افراد ممکن است با فیزیوتراپیست همکاری داشته باشند تا بهترین تمرین‌ها و برنامه‌ها را برای نیازهای خود مشخص کنند. تقویت عضلات بالای ساق پا (ماهیچه‌های چهارسر) از طریق ورزش می‌تواند به محافظت از مفصل زانو کمک کند. این ماهیچه‌ها در دو طرف و جلوی ران قرار دارند. این گروه از تمرین‌ها یکی از بهترین روش‌های درمان خانگی زانودرد به شمار می‌روند. در اینجا چند راه برای تقویت این ماهیچه‌ها آمده است: در حالت خوابیده یا نشسته یک پا را صاف کرده و بالا بیاورید. یک پا را روی یک پله قرار دهید، سپس پای دیگر را دوباره پایین بیاورید و گام‌های بلند را تکرار کنید. روی یک صندلی بنشینید و سپس به مدت یک دقیقه به طور مکرر بایستید و بنشینید. این کار را به صورت آهسته و کنترل شده انجام دهید و از دست‌ها برای حمایت خود استفاده نکنید. صندلی را نگه دارید و چمباتمه بزنید تا جایی که زانو انگشتان پا را بپوشاند. این کار را ۱۰ بار انجام دهید.
blank

آرتروز زانو

انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد که مفصل زانو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دو مورد رایج آن‌ها آرتروز و آرتریت روماتوئید هستند. آرتروز زانو در نتیجه «ساییدگی» غضروف زانو ایجاد شده و بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می‌شود. با بدتر شدن شرایط غضروف، درد زانو پدید می‌آید. اغلب به تدریج از یک درد شدید شروع شده که با حرکت زانو بدتر می‌شود. در نهایت به یک درد ملال‌آور و دردناک تبدیل خواهد شد. پس باید هرچه زودتر نسبت به درمان آرتروز زانو اقدام شود. آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل متعدد بدن حمله می‌کند. علاوه بر درد ممکن است تورم، قرمزی و حرارت بالای زانو ایجاد شود. برخلاف آرتروز، زانودرد ناشی از آرتریت روماتوئید با فعالیت بهتر می‌شود

وضعیت و حمایت

اقداماتی که می‌تواند به کاهش فشار زانو کمک کند شامل موارد زیر است. اجتناب از به کاربردن صندلی‌ها و نیمکت‌هایی که در آن‌‌ها فرو می‌روید در صورت لزوم روی بالش بنشینید تا سطح نشیمن خود را بالا ببرید بررسی کنید که آیا حالت نشسته شما بدون خم شدگی باشد پوشیدن کفش‌های حمایتی و اجتناب از کفش‌های غیر استاندارد، زیرا ممکن است باعث ایجاد نیروی غیر‌طبیعی و سایش روی زانو شود اجتناب از نشستن طولانی مدت و دوره‌های طولانی بدون حرکت، زیرا مفاصل بدون حرکت سفت و دردناک می‌شوند
blank

آسیب‌های رباط زانو

چهار رباط اولیه در زانو وجود دارد، دو رباط جانبی و دو رباط صلیبی که آسیب به هر کدام فرد را مجبور به درمان زانودرد می‌کند. رباط جانبی رباط‌های جانبی (جانبی داخلی و جانبی خارجی) در کنار زانو قرار دارند و استخوان ران (استخوان ران) را به استخوان ساق پا متصل می‌کنند. آسیب رباط جانبی داخلی (MCL) اغلب در اثر ضربه مستقیم به قسمت خارجی زانو ایجاد می‌شود که باعث درد داخل زانو خواهد شد. ضربه به داخل زانو ممکن است باعث آسیب به رباط جانبی (LCL) شود که باعث درد خارجی زانو می‌شود.

کاهش وزن و رژیم غذایی

برای درمان خانگی زانودرد افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، بیشتر در معرض زانودرد قرار دارند. تحمل وزن اضافی باعث می‌شود مفاصل کار بیشتری انجام دهند. از دست دادن وزن اضافه به کاهش درد طولانی مدت زانو، از جمله درد ناشی از آرتروز کمک می‌کند. فشار اضافه وزن بر بدن شما التهاب را در سراسر بدن افزایش می‌دهد و زانوها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. خوب غذا خوردن به کاهش وزن کمک می‌کند و در نتیجه درمانی مناسب برای زانودرد به شمار می‌رود.
blank
رژیم غذایی سالم به معنای رژیم متعادل است. چنین رژیمی:
سرشار از میوه، سبزیجات و فیبر است گوشت، چربی‌حیوانی و سایر چربی‌ها را کم دارد بنیاد آرتروز رژیم غذایی به سبک مدیترانه ای را توصیه می کند که سرشار از محصولات تازه است.
متخصصین از افراد مبتلا به آرتروز زانو می‌خواهند که در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی، وزن خود را کاهش دهند. یک پزشک یا متخصص تغذیه می‌تواند به تصمیم‌گیری میزان نیاز فرد برای کاهش وزن کمک کند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای برنامه‌ریزی رژیم غذایی مناسب به بیمار خود یاری برسانند.

آسیب رباط صلیبی

رباط‌های صلیبی (صلیبی قدامی و صلیبی خلفی) داخل مفصل زانو از یکدیگر عبور می‌کنند. رباط صلیبی قدامی به استخوان ساق پا در جلو و رباط صلیبی خلفی در پشت متصل می‌شود. صدمات رباط صلیبی قدامی شایع‌ترین نوع آسیب زانو است که اغلب در اثر ضربه مستقیم یا تغییر ناگهانی جهت یا سرعت هنگام دویدن ایجاد می‌شود و درمان زانودرد را در پی دارد. معمولا با صدایی شبیه به صدای تکان خوردن همراه با تورم ناگهانی خارج از زانو مشاهده می‌شود. آسیب‌های رباط صلیبی خلفی شایع نیستند و عموما ناشی از وارد شدن نوعی نیروی پرقدرت به زانو هستند. برای مثال برخورد زانو خم شده با داشبورد در هنگام تصادف رانندگی یکی از این موارد است. علاوه بر درد پشت زانو، تورم و بی‌ثباتی زانو از علائم معمول مرتبط با این آسیب رباط است.
blank

داروها

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و داروهای دیگر می‌توانند به بهبود درد زانو ناشی از آرتریت کمک کنند و یک درمان خانگی زانودرد مطمئن باشند. برخی از این موارد باید توسط پزشک تجویز شود، اما برخی دیگر از آن‌ها را می‌توان در خانه، بدون نسخه تهیه و استفاده کرد. داروهایی که ممکن است به کنترل درد کمک کنند عبارتند از: داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خوراکی یا موضعی (NSAIDs) کپسایسین موضعی همچنین استامینوفن و دولوکستین که یک داروی ضدافسردگی هستند، ممکن است کمک کنند.

غضروف پاره شده زانو (مینیسک)

دو قطعه غضروفی “C” شکل (به نام مینیسک) بین استخوان ران و ساق پا وجود دارد. پارگی مینیسک زانو یک علت شایع زانودرد است و ممکن است در جوانان (اغلب در هنگام ورزش) یا افراد مسن رخ دهد. زیرا غضروف با افزایش سن ضعیف می‌شود و بیشتر مستعد پارگی خواهد بود. علاوه بر درد، فرد مبتلا به پارگی مینیسک زانو ممکن است در ابتدا هنگام وقوع پارگی صدای «پاپ» را بشنود. پس از آن به تدریج سفتی و تورم زانو، همراه با صدای تق تق زانو، قفل شدن یا گرفتگی زانو ایجاد می‌شود. در کل بهتر است که افراد به راه‌های درمان زانودرد در جوانی بیشتر دقت داشته باشند، چراکه این کار در سنین بالا بسیار سخت خواهد بود.

ماساژ یک درمان خانگی زانودرد

برای درمان خانگی زانودرد این کارها باید در حالت نشسته با زانوهای رو به جلو و پاهای صاف روی زمین انجام شود. دستان خود را به صورت مشت ببندید، با هر دو دست ۱۰ بار به قسمت فوقانی، تحتانی و میانی ران ضربه بزنید. این عمل را سه بار تکرار کنید. بنشینید و پاها را صاف روی زمین بگذارید، سینه دست را در قسمت بالای ران قرار دهید و آن را تا زانو بکشید، سپس رها کنید. پنج بار این کار را تکرار کنید. همین کار را برای قسمت‌های بیرونی و داخلی ران انجام دهید. چهار انگشت خود را به بافت زانو فشار دهید و پنج بار بالا و پایین حرکت دهید. این عمل را در سراسر زانو تکرار کنید. کف دست را در قسمت بالای ران قرار دهید، آن را به سمت پایین ران تا روی زانو بکشید. ماساژ ماهیچه‌های ران تاثیر مفیدی بر زانو خواهد داشت. منابع و مراکز معتبر ماساژ را هنوز به عنوان درمانی برای آرتروز زانو توصیه نمی‌کنند، زیرا شواهد کافی برای اثبات اینکه به کاهش علائم کمک می‌کند، وجود ندارد. با این حال ماساژ ممکن است مزایای دیگری مانند مدیریت استرس را نیز ارائه دهد.
blank

تاندونیت و پارگی کشکک

تاندونیت کشکک به التهاب تاندون کشکک اشاره دارد. تاندونی بزرگ که کشکک زانو را به بالای استخوان ساق پا متصل می‌کند. تاندونیت کشکک بیشتر در افراد مشغول به ورزش یا دویدن و پریدن شایع است. اغلب اوقات، افراد مبتلا به این بیماری یک درد زانوی مبهم و مداوم را توصیف می‌کنند که با فعالیت شدید می‌شود. در برخی موارد، تاندون کشکک ضعیف شده و احتمال پارگی آن بیشتر می‌شود. پارگی تاندون کشکک باعث درد شدید، تورم در ناحیه زانو و احساس پاره شدن می‌شود. بسته به میزان پارگی، فرد ممکن است متوجه فرورفتگی در قسمت پایینی زانو شود. همچنین به دلیل خارج شدن زانو از جایگاه ثابت خود، فرد دچار مشکل در راه رفتن نیز خواهد شد.

آماده‌سازی‌های آروماتراپی

روغن‌های ترکیبی ممکن است به کاهش درد کمک کنند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد نشان داد که ماساژ با روغن حاوی زنجبیل و پرتقال باعث بهبود درد و عملکرد زانو با درد متوسط ​​تا شدید ناشی از آرتروز می‌شود. در تحقیقی، محققان دریافتند که استفاده از پماد حاوی دارچین، زنجبیل، ماستیک و روغن کنجد تاثیر مشابهی مانند استفاده از پماد سالیسیلات بر درد، سفتی و حرکت دارد. استفاده از این مواد و روغن‌های ترکیبی یک از بهترین روش‌های درمان خانگی زانودرد به شمار می‌رود.

سندرم درد کشکک ران

سندرم درد کشکک ران در نوجوانان و جوانان شایع است و معمولا ناشی از فعالیت‌های شدید زانو است. فعالیت‌هایی مانند دویدن، چمباتمه زدن یا بالا رفتن از پله‌ها در این دسته قرار دارند. این وضعیت باعث درد مبهم و دردناکی خواهد شد که در زیر کاسه زانو احساس شده و گاهی اوقات کندرومالاسی کشکک نامیده می‌شود. به این معنی که غضروف پشت کاسه زانو نرم شده و از بین می‌رود. در ضمن تراز غیرطبیعی زانو نیز ممکن است باعث این بیماری شود یا به آن کمک کند. همچنین با انجام فعالیت‌هایی که نیاز به خم شدن مکرر زانو یا نشستن طولانی مدت (کار پشت میز) دارند، زانودرد تشدید می‌شود. ممکن است هنگام بلند شدن یا هنگام بالا آمدن از پله، صداهایی در زانو ایجاد شود. تورم و قفل شدن زانو به ندرت با این سندرم دیده می‌شود.

حفاظت، استراحت، یخ، فشرده‌سازی و ارتفاع (PRICE)

استراحت، یخ، فشرده‌سازی و ارتفاع ممکن است به درمان درد خفیف زانو که ناشی از آسیب بافت نرم، مانند پیچ ​​خوردگی است، کمک کند. به طور کلی این ترکیب عالی یکی از انواع روش‌های درمان خانگی زانودرد مفید به شمار می‌رود. حفاظت به محافظت از زانو در برابر صدمات بیشتر اشاره می‌کند. به عنوان مثال استراحت دادن به زانو و عدم انجام فعالیتی که باعث ایجاد درد شده است.
استراحت می‌تواند خطر آسیب بیشتر را کاهش دهد و به بافت‌ها زمان می‌دهد تا بهبود یابند. با این حال، متوقف کردن تمام حرکات توصیه نمی‌شود، زیرا این اتفاق می‌تواند منجر به سفتی و به مرور زمان ضعف عضلانی شود. یخ که به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند را باید در یک پارچه یا حوله پیچیده بپیچید و در اولین روز آسیب چندین بار به مدت ۲۰ دقیقه روی قسمت آسیب‌دیده قرار دهید. هرگز یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید، زیرا این امر می‌تواند منجر به آسیب بیشتر شود. فشرده‌سازی با باندکشی یا زانوبند طبی می‌تواند میزان راحتی را افزایش دهد. زانوبند طبی یا باندکشی باید سفت بسته شوند اما خیلی محکم نباشند. بالا بردن یا بالا نگه داشتن پا، گردش خون را افزایش داده و تورم را کاهش می‌دهد. در حالت ایده‌آل، زانو باید بالاتر از سطح قلب باشد.
blank

کیست بیکر

کیست بیکر پشت مفصل زانو را متورم می‌کند و گاهی نشانه مشکل زمینه‌ای دیگری مانند پارگی مینیسک است. در حالی که همه کیست‌های بیکر درد ایجاد نمی‌کنند، اما در صورت وجود، درد منقبض کننده‌ای در ناحیه زیر زانو احساس می‌شود. این مشکل پشت زانو و اغلب با سفتی زانو و برآمدگی قابل مشاهده همراه است که با فعالیت بدتر هم خواهد شد.

گرما و سرما

سرما و گرما می‌توانند در درمان خانگی زانودرد و بهبود درد در ناحیه کمر موثر باشند و بیان شده است که درد مفاصل ناشی از آرتروز را کاهش می‌دهند. گرما ماهیچه‌ها را شل کرده و شرایط را بهبود می‌بخشد و منجر به کاهش سفتی خواهد شد. از یک بطری آب گرم یا یک پد گرم استفاده کنید. یخ در پارچه پیچیده شده هم می‌تواند درد، التهاب و تورم را کاهش دهد. برخی افراد ممکن است از حرارت برای بهبود تحرک صبح و کاهش تورم در روز استفاده کنند. به یاد داشته باشید که هر مورد گرم و داغ را قبل از استفاده آزمایش کنید، مخصوصا اگر برای افراد مسن یا افرادی باشد که نمی‌توانند به راحتی ارتباط برقرار کنند.

کشکک زانو و بورسیت و درمان زانودرد

بورسیت کشکک زانو (کیسه‌ای پر از مایع) دقیقا در بالای زانو قرار دارد. بورسیت کشکک زانو هنگامی دیده می‌شود که بورس ملتهب شده باشد. این بیماری که به درد زانو ختم خواهد شد بیشتر در افرادی که زانو می‌زنند دیده شده است. افرادی مانند باغبان‌ها با این مشکل روبه‌رو هستند. به ندرت عفونت، نقرس، آرتریت روماتوئید یا ضربه مستقیم به زانو ممکن است باعث ایجاد بورسیت شود. علاوه بر درد خفیف زانو که ممکن است فقط با حرکت زانو یا هنگام لمس ناحیه آسیب دیده احساس شود، معمولا تورم سریع روی زانو ایجاد می‌کند.

درمان خانگی بورسیت زانو

استراحت کنید برای چند روز آرامش داشته باشید و کاری که به نظر می‌رسد علائم شما را بدتر می‌کند، انجام ندهید. شما همچنان می‌توانید ورزش‌های کم ضربه یا ملایم مانند پیاده‌روی سبک یا دوچرخه‌سواری ثابت انجام دهید. کمپرس یخ حدود ۳ تا ۴ بار در روز یک کیسه یخ روی زانوی خود قرار دهید. همچنین می‌توانید از یک کیسه سبزیجات منجمد مانند نخود فرنگی یا ذرت استفاده کنید. بگذارید هر بار ۲۰ دقیقه بماند.
blank

آب و هوا

تصور می‌شود که آب و هوای سردتر درد را بدتر می‌کند. یافته‌های مطالعات این را تایید نمی‌کند، اگرچه زندگی در آب و هوای مطبوع ممکن است تحمل درد را از نظر روانی آسان‌تر کند. همچنین امکان دارد فرصت‌های ساده‌تری برای دستیابی به یک شیوه زندگی سالم‌تر فراهم کند. در سال ۲۰۱۴، محققان دریافتند حساسیت به آب و هوا (نه خود آب و هوا) در افراد مسن مبتلا به آرتروز ممکن است بر نحوه احساس درد مفاصل تاثیر بگذارد. افرادی از جنوب اروپا، زنان و آن‌هایی که سطح اضطراب بالاتری داشتند، بیشتر احتمال داشت که حساسیت به آب و هوا را گزارش کنند. همچنین کسانی که سطح حساسیت بالاتری دارند بیشتر احتمال دارد که احساس افزایش درد داشته باشند، به ویژه در هوای مرطوب یا بارانی و سرد. نتایج این مطالعه از این باور عمومی که درد در آب و هوای سردتر بدتر می‌شود، پشتیبانی نمی‌کند. مطالعه‌ای دیگر در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده انجام شد و این نظر را تایید کرد. یافته‌های متخصصان هیچ ارتباطی بین بارندگی و افزایش ویزیت‌های پزشکی برای درد مفاصل نشان نداد.
blank

سندرم زانوی دوندگان یا باند ایلیوتیبیال

سندرم باند ایلیوتیبیال به التهاب نوار ایلیوتیبیال اشاره دارد. مجموعه‌ای ضخیم از الیاف که در امتداد قسمت بیرونی ران قرار دارند. التهاب باند ایلیوتیبیال معمولا در نتیجه استفاده بیش از حد از زانو به وجود می‌آید. این عارضه را به طور ویژه در دونده‌ها می‌بینیم که باعث درد و سوزش در خارج از مفصل زانو می‌شود. گاهی اوقات درد تا ران و لگن گسترش می‌یابد. این مشکل به سندروم زانوی دوندگان هم شهرت دارد.

طب سوزنی

در سال ۲۰۱۷، مطالعه‌ای روی ۵۷۰ نفر انجام شد. شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد طب سوزنی ممکن است به افراد مبتلا به آرتروز زانو کمک کند. شرکت کنندگان در طول ۲۶ هفته ۲۳ جلسه واقعی یا ۲۳ جلسه طب سوزنی ساختگی یا ۶ جلسه طب سوزنی طی ۱۲ هفته دریافت کردند. کسانی که طب سوزنی واقعی داشتند در مقایسه با بقیه نمرات درد و عملکرد بهتری کسب کردند. محققان نتیجه گرفتند، به نظر می‌رسد که طب سوزنی، به عنوان یک درمان کمکی برای آرتروز زانو بهبود عملکرد و تسکین درد را ارائه می‌دهد.

دررفتگی زانو

دررفتگی زانو باعث ایجاد علائم حاد می‌شود. این اتفاق به علت ضربه شدید مانند تصادف در رانندگی، افتادن روی زمین یا پیچیدگی زانو به وجود می‌آید. این فرایند باعث جدا شدن کشکک شده و به دررفتگی زانو شهرت دارد. علاوه بر درد جلوی زانو، ممکن است فرد متوجه کج شدن زانو، لغزش به یک طرف یا گرفتگی در حین حرکت هم شود. تورم زانو، سفتی و صدای تق تق زانو نیز در این حالت شایع است.

فلفل قرمز

فلفل قرمز حاوی یک جزء فعال به نام کپسایسین است که به عنوان مسکن طبیعی عمل می‌کند. یک قاشق چای‌خوری فلفل قرمز را با دو قاشق چای‌خوری روغن زیتون مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

نقرس

نقرس یک بیماری التهابی است که در افراد با سطح بالای اسید اوریک رخ می‌دهد. این سطح بالای اسید اوریک داخل مفاصل خاصی مانند انگشت شست پا، انگشتان، زانو یا لگن کریستال ایجاد می‌کند. حمله نقرس اغلب یک مفصل را در یک زمان تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین باعث زانو درد شدید، سوزش و تورم، گرما و قرمزی ناحیه آسیب دیده خواهد شد.

نمک اپسوم

نمک اپسوم یا نمک حمام حاوی منیزیم و سولفات است که هر دو عامل مسکن قوی هستند. تورم را کاهش داده و درد را کم می‌کنند. می‌توانید یک قاشق نمک اپسوم را در آب وان حمام خود بریزید و ۳۰ دقیقه خود را در آن خیس کنید.
blank

سندرم پلیکا

سندرم پلیکا یک علت غیرمعمول درد زانو است.این سندروم زمانی رخ می‌دهد که پلیکا (بقایای جنینی کپسول سینوویال مفصل زانو) تحریک می‌شود. افراد مبتلا به سندرم پلیکا اغلب درد جلوی زانو و قسمت میانی را گزارش می‌کنند. این درد با گروهی از فعالیت‌های زانو بدتر می‌شود. کارهایی مانند چمباتمه زدن، دویدن، زانو زدن یا نشستن طولانی مدت که درد را افزایش می‌دهند. هنگام خم شدن زانو ممکن است احساس از هم باز شدن زانو را داشته باشید. بدون‌شک این مشکل نیاز به دریافت روش‌های درمان زانودرد توسط پزشک را دارد.

سرکه سیب

طبق برخی منابع، سرکه سیب به عنوان درمان خانگی زانودرد دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به تسکین آرتریت و سایر انواع زانودرد کمک کند. با این حال، شواهد علمی برای اثبات این امر وجود ندارد. بنیاد آرتروز از سرکه سیب به عنوان افسانه غذایی یاد می‌کند.

بیماری اسگود شلاتر

بیماری Osgood-Schlatter یک بیماری است که در کودکان بین ۹ تا ۱۴ سال دیده می‌شود. این بیماری به طور کلاسیک پس از یک جهش رشد پدید می‌آید و در قسمت جلوی مفصل زانو سوزش و درد به وجود می‌آورد. این عارضه گاهی باعث تورم زیر کاسه زانو خواهد شد. درد با استراحت بهبود می‌یابد و با فعالیت زانو مانند دویدن و پریدن بدتر می‌شود.

عصاره زنجبیل

عصاره زنجبیل یا زنجبیل خام همه برای زانو مفید هستند. این گیاه دارای ترکیبی به نام جینجرول است که طبیعت ضدالتهاب دارد. برای تسکین درد زانو می‌توانید چای زنجبیل تهیه کرده و دو بار در روز بنوشید.

Osteochondritis dissecans Osteochondritis dissecans (OCD)

یکی دیگر از شرایطی است که در کودکان و نوجوانان مشاهده می‌شود. این اتفاق در نتیجه کمبود خون‌رسانی به بخش کوچکی از استخوان زیرین زانو به وجود می‌آید. درد ضعیف موضعی در زانو که با فعالیت حس می‌شود اولین علامت آن است. به خاطر داشته باشید که بسیاری از بیماری‌ها ممکن است علائم مشابهی داشته باشند. با پیشرفت این بیماری، تورم و سفتی زانو ممکن است رخ دهد.

درمان خانگی زانو درد با پودر زردچوبه

زردچوبه یک ادویه جادویی است که سابقه دارویی بسیار طولانی دارد و می‌توانید آن را به عنوان درمان خانگی زانودرد بشناسید. این ادویه زرد حاوی یک ترکیب ضدالتهابی قوی به نام کورکومین است. این ترکیب به تسکین علائم درد و التهاب مفاصل کمک می‌کند. زنجبیل و زردچوبه را در یک لیوان آب اضافه کرده و به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید. این ترکیب را برای تسکین روزانه بنوشید.

عفونت مفصل زانو

مفصل زانوی آلوده باعث درد قابل توجه زانو، همراه با تورم، گرما، حرکات دردناک و اغلب تب می‌شود. در برخی موارد عفونت باکتریایی در جریان خون مقصر اصلی درد پشت مفصل آلوده است و باید به فکر درمان زانودرد بود.
سایر توصیه‌های رایج برای آرتریت عبارتند از: مصرف کلاژن، ژلاتین یا پکتین و غذاهای خام از خوردن لبنیات، غذاهای اسیدی و سبزیجات مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی و بادمجان خودداری کنید

شکستگی زانو

شکستگی کاسه زانو ممکن است ناشی از افتادن یا اتفاقاتی مانند برخورد زانو به داشبورد که در اثر تصادف رانندگی اتفاق می‌افتد باشد. این اتفاق علاوه بر درد و دشواری قابل توجه در صاف کردن زانو، معمولا کبودی و تورم روی کاسه زانو ایجاد می‌کند. شکستگی گاهی اوقات با تغییر شکل هم قابل مشاهده است.
blank
بدون‌شک زانودرد یک مشکل شایع و رایج است که در تمامی سنین به خصوص سالمندی می‌تواند گریبان‌گیر افراد شود. به غیر از روش‌های پیشگیری و درمان‌های تخصصی، درمان خانگی زانودرد هم کمک بسیاری برای بهبود خواهد بود. در این مقاله تلاش کردیم تا بهترین و آسان‌ترین راه‌کارها را برای درمان خانگی زانودرد و همچنین مدل دردها در اختیارتان قرار دهیم.

تومور استخوانی

تومور استخوانی، مانند استئوسارکوم به ندرت ممکن است منبع زانو درد باشد.
درد کنار زانو از داخل
درد داخلی زانو می‌تواند نتیجه آسیب ناشی از یک ورزش مانند دویدن باشد که به مفصل زانو فشار وارد کرده است. این درد همچنین ممکن است ناشی از ضربه بوده، مانند مواقعی که فرد روی زانو افتاده یا تصادف کرده باشد.

استفاده از زانوبند طبی

یکی از راه‌های پر کاربرد برای محافظت و تقویت زانو در کنار مهار حرکتی آن استفاده از زانوبند طبی است که کمک کننده به درمان زانودرد هم خواهد بود. زانوبندهای متفاوتی وجود دارد که می‌تواند برای شرایط خاص استفاده شود. هر کدام از آن‌ها با توجه به پیش‌زمینه یک نوع از زانودرد طراحی شده‌اند و بهتر است پیش از استفاده از آن‌ها با پزشک متخصص مشورت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر از دلیل علائم خود مطمئن نیستید یا توصیه‌های درمانی خاص برای بیماری خود را نمی‌دانید و نیاز به درمان زانودرد دارید، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. درمان درد زانو باید به علت خاص مشکل شما معطوف شود. بهتر است در صورت داشتن موارد زیر به پزشک مراجعه کنید. ناتوانی در راه رفتن راحت در طرف آسیب دیده صدمه‌ای که باعث تغییر شکل در اطراف مفصل می‌شود درد زانو که در شب یا هنگام استراحت رخ می‌دهد درد زانو که بیش از چند روز ادامه پیدا کند قفل شدن (ناتوانی در خم شدن) زانو تورم مفصل یا ناحیه ساق پا علائم عفونت شامل تب، قرمزی یا گرما هرگونه علائم غیرمعمول دیگر

تشخیص علت زانو درد

بسیاری از بیماری‌های زانو را فقط پزشک می‌تواند تنها بر اساس سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص دهد. باید توجه داشت که تشخیص علت زانو درد کار آسانی نیست و در کنار تجربه به دانش کافی نیاز دارد.

تاریخچه پزشکی بیمار و بیماری کمکی بزرگ برای درمان زانودرد

هنگام صحبت با پزشک خود در مورد زانودرد، سعی کنید تا آنجا که ممکن است جزئیات بیشتری را به او بگویید. به این دلیل است که سرنخ‌هایی مانند محل دقیق و زمان زانو درد، همراه با علائم مرتبط می‌تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص درستی بدهد.

ناحیه آسیب

سرنخ‌هایی درباره نوع آسیب و شرایطی که پیش آمده به پزشک بدهید تا برای درمان زانودرد دانش مناسبی داشته باشد. همچنین محل آسیب و چگونگی احساس خود را به درستی برای متخصص بیان کنید. مثلا درد در قسمت داخلی یا داخل زانو (نزدیک‌ترین طرف به زانوی دیگر) می‌تواند ناشی از پارگی مینیسک داخلی، آسیب‌های MCL و آرتریت باشد. در حالی که درد در خارج از زانو یا قسمت جانبی ممکن است ناشی از پارگی مینیسک جانبی، آسیب LCL، التهاب تاندون باند IT و آرتروز باشد. به همین ترتیب درد پشت زانو ممکن است به دلیل کیست بیکر باشد. درد جلوی زانو هم بیشتر مربوط به کشکک زانو است و می‌تواند ناشی از چندین مشکل مختلف باشد که روی آن ناحیه تاثیر می‌گذارند، مانند کندرومالاسی یا بورسیت کشکک زانو.
blank

درمان خانگی؛ درمان زانو درد

قطعا همه افراد در ابتدای کار به سراغ درمان خانگی می روند. نکته ای که در رابطه با درمان خانگی زانو درد وجود دارد، این که این کار حتما زیر نظر پزشک متخصص انجام شود و به هیچی عنوان خودسرانه دست به درمان نزنید. به این صورت، درمان های خانگی شامل موارد ذکر شده در زیر است:

 1. کاهش وزن
 2. تحرک بدنی
 3. گرما و سرما
 4. استفاده از مسکن های خانگی و طبیعی
 5. استفاده از ابزارهای کمکی مانند آتل

زمان‌سنجی درست درد و آسیب

همان‌طور که محل درد ممکن است نشان دهنده علت ایجاد مشکل باشد، زمان بروز درد در روز و فعالیت‌هایی که باعث ایجاد درد می‌شوند نیز می‌توانند راه‌کارهایی برای تشخیص ارائه دهند. درد هنگام پایین آمدن از پله‌ها اغلب با التهاب زیر کاسه زانو همراه است. درد زانو پس از اولین بیدار شدن در صبح که با فعالیت ملایم به سرعت برطرف می‌شود، گاهی اوقات با آرتروز اولیه همراه است. توجه به این موارد کمک بزرگی به درمان زانودرد خواهد کرد.

علائم مرتبط با زانودرد

علاوه بر درد، پزشک از شما می‌پرسد که آیا متوجه تورم شده‌اید یا علائمی مانند تب یا لرز (نشانه عفونت احتمالی) یا سایر علائم را مشاهده کرده‌اید. علائم مهمی که در کل بدن احساس می‌شوند شامل درد مفاصل در سایر نقاط و خستگی بی دلیل هستند.

دارو درمانی

از آنجایی که مشکلات زانو و دردهای ناشی از آن می توانند آزاردهنده باشند، پزشک یکسری دارو به عنوان خوراکی یا تزریقی را برای بیمار تجویز می کند تا درد او را کاهش داده و به مرور زمان برطرف نماید.

معاینه فیزیکی

علاوه بر شرح حال پزشکی جامع، یک معاینه کامل فیزیکی برای رسیدن به تشخیص صحیح مهم است. در این مواقع پزشک توجه ویژه‌ای به صداها و قفل شدن مفاصل خواهد داشت.

عمل جراحی؛ درمان زانو درد شدید

در آخر، اگر هیچ یک از راه های درمانی ذکر شده، برای درد زانو موثر نبود، پزشک تشخیص جراحی می دهد. عمل جراحی به روش های زیر انجام می شود:

 1. آرتروسکوپی
 2. استئوتومی
 3. جایگزینی زانو

با توجه به تمام روش هایی که ذکر شد، بهتر بدانید که هر یک از آن ها باید توسط فرد متخصص پزشک تجویز شود و برای حفظ سلامتی و به خطر نینداختن جان خود، بهتر که این نکته را فراموش نکنید.

blank

نتیجه گیری

با توجه به اینکه زانو درد به یکی از رایج ترین دردهای مزمن در میان تمام سنین تبدیل شده، باید به دنبال یک راه اساسی برای درمان خود باشید. با توجه به اینکه در این مقاله با انواع علائم بروز خطر و حتی نشانه های زانو درد آشنا دید، پس می توانید با در نظر داشتن راه های پیشگیری از بروز این خطرات به راحتی از دردهای زانویی جلوگیری کنید.

در این راستا، تنها راه درمان برای دردهای زانویی، مراجعه به پزشک متخصص و انجام متدهای درمانی ویژه ای است که به شما ارائه داده می شود. چنانچه از زانو درد رنج می برید و امکان مراجعه ندارید می توانید با تماس با کلینیک خانه درد، در این زمینه مشورت بگیرید. حتی مشورت با یک متخصص حاذق خیلی بهتر از درمان های خودسرانه می باشد، که  نتیجه آن تسریع روند بهبودی شما می باشد.

 

دامنه حرکت

تحرک زانو می‌تواند تحت تاثیر تعدادی از شرایط معمول قرار گیرد. اگر تحرک به تدریج محدود شود، اغلب علت آن مربوط به آرتریت است. اگر تحرک پس از یک آسیب حاد محدود بشود، ممکن است تورم عامل محدود کننده حرکت باشد. البته ممکن است گاهی اوقات یک ساختار پاره شده حرکت را محدود کند.

سوالات متداول

چه زمانی باید به پزشک زانو مراجعه کرد

اگر موارد زیر برای شما اتفاق افتاد با پزشک خود تماس بگیرید:

 • شما نمی توانید وزن را روی زانوی خود تحمل کنید یا احساس می کنید زانوی شما ناپایدار است یا در حال کنده شدن است.
 • شما تورم مشخصی در زانوی خود دارید.
 • شما نمی توانید زانوی خود را به طور کامل دراز کنید یا خم کنید.
 • تغییر شکل آشکاری در ساق پا یا زانو مشاهده می کنید.
 • شما تب و همچنین قرمزی، درد و تورم در زانوی خود دارید.
 • درد شدیدی در زانو دارید که مربوط به آسیب است.
ثبات
ثبات زانو توسط رباط‌هایی که استخوان ساق پا (درشت نی) را به استخوان ران (استخوان ران) متصل می‌کنند، تامین می‌شود. هنگامی که رباط‌ها کشیده یا پاره می‌شوند، ممکن است بیمار حالت افتادن را حس کند. این حال در بیان عام به خالی کردن زانو شهرت دارد. حس خالی کردن زانو یکی از علائم شایع آسیب رباط زانو است. اگرچه این احساس همچنین می‌تواند به دلیل تورم یا ضعف عضلانی در زانو ایجاد شود.
blank

چرا زانویم درد می کند؟

زانو درد یک مشکل رایج است که افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند نتیجه یک آسیب باشد، مانند پارگی رباط یا پارگی غضروف برخی از شرایط پزشکی مانند آرتریت، نقرس و عفونت‌ها نیز می‌توانند منجر به درد زانو شوند.

صداها

وجود صدا داخل زانو شایع است و اغلب علامت مشکل خاصی نیست. وقتی صدای «پاپ» بدون درد است، معمولا مشکلی وجود ندارد، اما وجود صدا و ضربه داخلی دردناک باید توسط پزشک ارزیابی شود. هنگامی که یک رباط مانند ACL آسیب می‌بیند، صدای پاپ در حین پیچ‌خوردگی زانو شنیده یا احساس می‌شود. ساییدگی یا خرد شدن از علائم رایج مشکلات غضروف است. اگر غضروف فرسوده شود، مانند کندرومالاسی اغلب با قرار دادن دست روی کاسه زانو و خم شدن زانو آن را احساس می‌کنید. گاهی احساس پدید آمده از آرتروز زانو و ساییدگی غضروف شباهت بسیاری دارد.

چه درمان خانگی برای زانو درد خوب است؟

درمان طبیعی درد در زانو
 • متد RICE
 • ورزش
 • کنترل وزن
 • گرم و سرد
 • پمادهای گیاهی
 • پوست درخت بید
 • عصاره زنجبیل

قفل کردن

قفل شدن زانو به حالتی گفته می‌شود که بیمار نمی‌تواند زانو را خم یا راست کند. قفل شدن می‌تواند به دلیل چیزی باشد که حرکت زانو را از نظر فیزیکی مسدود کرده یا با درد مانع حرکت طبیعی زانو می‌شود. برای آنکه بدانیم عدم حرکت زانو عامل فیزیکی دارد یا خیر یک متخصص باید داروی بی‌حسی به زانو تزریق کند. پس از تاثیر دارو، او باید از بیمار بخواهد که زانو را خم کند تا مشخص شود آیا زانو درد مانع حرکت بوده یا مشکلی مانند پارگی مینیسک به وجود آمده است.
blank

چرا وقتی زانویم را خم می کنم درد می کند؟

تاندونیت دردی در جلوی زانو است که هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها یا تپه ها بدتر می شود. زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون در اثر بارگذاری بیش از حد مفصل تحریک یا ملتهب می‌شود و همچنین می‌تواند هنگام راه رفتن یا هنگام خم شدن، دراز کردن یا بالا بردن پا باعث ناراحتی شود.

آیا عفونت باعث درد زانو می شود؟

آرتریت عفونی یک عفونت در مفصل است. عفونت می آید از یک باکتریایی، ویروسی، قارچی یا عفونت است که اسپرد از بخش دیگری از بدن است.

تصویربرداری

در صورت مراجعه به پزشک، انجام یک ارزیابی جامع برای به دست آوردن تشخیص مهم است. این شامل مطالعات تصویربرداری هم می‌شود. در بیشتر موارد پزشک با اشعه ایکس شروع می‌کند که نه تنها استخوان‌ها را نشان می‌دهد، بلکه می‌تواند علائم آسیب بافت نرم، آرتروز یا مشکلات تراز را نیز نشان دهد. همچنین در صورت نیاز برای ارزیابی بیشتر آسیب‌های بافت نرم سونوگرافی یا MRI را انجام خواهد دهد.

چگونه هنگام دویدن از زانو درد جلوگیری کنیم؟

برای کاهش استرس بر روی زانوها پس از بهبودی، ورزشکاران باید موارد زیر را انجام دهند.

 1. قبل از دویدن یا ورزش های دیگر بدن خود را گرم کنید و کشش دهید
 2. وزن مناسبی داشته باشید
 3. کفش‌های مخصوص دویدن بپوشید که پاهایتان را نگه می‌دارند و کفش‌ها را اغلب عوض کنید.

 

تشخیص‌های افتراقی زانو درد

برای درمان زانودرد در حالی که ممکن است بدیهی به نظر برسد که درد زانو از زانو نشات می‌گیرد، اما همیشه این‌طور نیست. گاهی اوقات مشکلی در ناحیه کمر، مفصل ساکروایلیاک یا لگن می‌تواند به زانو اشاره کند. پزشک بر اساس معاینه فیزیکی به منبع ارجاعی مشکوک می‌شود. به عنوان مثال درد از ناحیه غیر از زانو ایجاد شده و باعث فشار روی زانو می‌شود. ولی هیچ‌گونه تورم زانو هم وجود ندارد و زانو دارای دامنه حرکتی طبیعی خواهد بود.

اگر وقتی آن را کشش می دهم زانویم درد بگیرد چه؟

آسیب مینیسک (آسیب به غضروف فیبرو): فیبروغضروف دیسکی هلالی شکل به نام منیسک است که به عنوان یک ضربه گیر برای زانو عمل می کند. اگر منیسک پاره شود، هنگام چرخاندن یا چرخاندن زانو، تورم، سفتی و مشکل در کشش آن، از جمله علائم دیگر، احساس درد خواهید کرد.

روش‌های درمان زانودرد

برخی از درمان‌های متداول برای زانو درد را در اینجا بیان می‌کنیم. البته باید توجه داشته باشید که همه این درمان‌ها برای هر شرایطی مناسب نیستند.

اگر زانویم هنگام ورزش درد گرفت چه کار کنم؟

درد و تورم نشانه اصلی این است که مشکلی در زانوی شما وجود دارد . اگر بعد از ورزش درد خفیفی دارید ، متخصصان ما درمان آن را با یخ و استراحت (یعنی کاهش شدت ورزش ) توصیه می کنند.

درمان گیاهی زانودرد

برخی گیاهان دارای خاصیت درمانی برای معالجه دردهای زانو بسیار مفید هستند که عبارتند از : سرکه سیب فلفل هندی رنجبیل چای سبز زردچوبه لیمو برگ قاصدک روغن اکالیپتوس روغن خردل و سیر روغن اوکالیپتوس به همراه روغن نعناع و روغن زیتون روش استفاده از گیاهان دارویی موثر در کاهش درد زانو به این صورت است که مواردی مانند سرکه سیب، فلفل هندی، زنجبیل، چای سبز، زردچوبه، لیمو و برگ قاصدک به صورت خوراکی مصرف شوند و روغن‌ها را روی زانوی دردناک مالیده و ماساژ بدهید.

برای جلوگیری از آسیب دیدن زانو چه ورزش هایی انجام دهیم؟

علاوه بر این، تمرینات خاصی دارید که با آن می توانید بدون آسیب رساندن به زانو به پاهای قوی برسید ، از جمله:
 1. لیفت عضلات چهارسر ران. …
 2. اسکات با تکیه گاه روی دیوار. …
 3. روی دیوار قدم بزن …
 4. بالا بردن مستعد دراز کشیدن پا

blank

راه درمان زانودرد در جوانی

درد زانوی جوانان در بیشتر موارد بدون درمان خاصی فقط با استراحت و مراقبت از زانو درمان می‌شود. در صورت عدم رفع درد زانو با توجه به علت آن موارد درمانی زیر به کار گرفته می‌شود. ۱: استفاده از مسکن ها مانند استامینوفن و داروهای ضدالتهاب مثل ایبوپروفن ۲: فیزیوتراپی ۳: ورزش درمانی ۴: حرکت کششی همسترینگ ۵: تمرین کواد در صورتی که درد زانو شدید باشد از روش تزریق استفاده می‌شود مثل: تزریق پی آر پی، تزریق ژل، ازون تراپی، تزریق داروی کورتیکواستروئید.
 • استفاده از یخ و کمپرس برای درد زانو :

این درمان برای درد زانو ناشی از آرتروز یا سایر آسیب های جزئی مفید است. این روش یک روش مراقبت از خود ساده است که به کاهش تورم، درد و سرعت روند بهبود کمک می کند. اولین قدم این است که زانوی خود را بپوشانید که به جلوگیری از کبود شدن بیشتر کمک می کند.

گام دوم استفاده از یخ برای کاهش درد و تورم است.

مرحله سوم کمپرس است که به معنی بسته شدن منطقه آسیب دیده با باند پزشکی الاستیک می باشد

 

درمان زانودرد با مراقبت از خود

بسیاری از درمان‌های اولیه برای تسکین زانودرد ساده هستند و می‌توانند در خانه انجام شوند. در ادامه اول موارد درمان خانگی زانودرد را بیان کرده و بعد از آن گزینه‌های تخصصی‌تر را بررسی می‌کنیم.
 • حفظ وزن سالم:

وزن و استرس زیاد می تواند به زانو آسیب برساند ؛ اگر چاق هستید و از درد زانو رنج می برید، باید وزن خود را کاهش بدهید، زیرا به درد زانو کمک می کند و حتی میزان دژنراسیون غضروف را نیز کاهش می دهد.

blank

درمان های اینترونشنال و یا کمتر تهاجمی (مداخله ای)

اعمال اینترونشنال توسط فوق تخصص درد تحت راهنمایی اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) و یا سونوگرافی در اتاق عمل انجام می گردد که شامل:

 • تزریق ژل : مایع مفصلی حاوی اسید هیالورونیک است که باعث می‌شود این مایع سفت و چسبناک شود. در مشکلات زانو ، تولید اسید هیالورونیک کاهش پیدا می‌کند و غلظت آن در مایع مفصلی کاهش می یاد. این مساله منجر به تولید مایع رقیق‌تری می‌شود که توانایی کمتری در روان سازی مفصل و جذب ضربه دارد ، لذا تزریق داخل مفصلی ژل هیالگان جبران این مشکل راخواهد کرد.
 • تزریق اوزون : روش درمان زانو درد ناشی از آرتروز زانو با استفاده از تزریق اوزون برای انواع مشکلات زانو مفید و موثر می باشد. در موارد ابتلا به آسیب دیدگی های زانو از جمله آرتروز زانو این روش درمانی باعث بهبود جریان خون در بافت آسیب دیده می شود و بدین ترتیب با فراهم کرد مواد مغذی در بافت، باعث تسریع در بهبودی می شود. در این روش ازون ۲۵ میکروگرم به بافت آسیب دیده زانو تزریق می شود، و باعث از بین رفتن درد و تورم می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند، تا باعث شود سلول ها با استفاده از این رسوبات، بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. تزریق اوزون باید هر ۱ الی ۲ هفته یکبار تکرار شود، بیماران پس از یک الی دو جلسه درمانی به بهبودی و نتایج دلخواه (تسکین درد و از بین رفتن تورم) می رسند.
 • تزریق PRP : تزریق PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت، یکی از روش های درمانی موثر در درمان آرتروز زانو می باشد. در این روش پلاکت های غلیظ شده که حاوی فاکتورهای رشد سلولی هستند تهیه و تزریق شده که در محیط تزریق شده مفصلی موجب جلوگیری از روند تخریب بافتی و ترمیم می گردد. این روش عوارض جانبی ندارد زیرا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود بیمار گرفته می شود .
 • تزریق ارتوکین : یکی از موثرترین درمان های درد زانو تزریق ارتوکین است که در موارد آرتروز هم نتیجه مطلوبی نشان داده است. در روش ارتوکین ، خون خود بیمار گرفته شده و سرم آن پالایش می شود که حاوی آنتاگونیست اینترلوکین ۱ است و موجب کاهش درد و التهاب بافت آسیب دیده و ترمیم آن می شود.
 • پرولوتراپی : از ترکیب گلوکز هیپرتونیک با غلظت های ۱۲.۵ درصد و بالاتر جهت ترمیم بافت آسیب دیده با تزریقات مکرر استفاده می گردد.
 • رادیوفرکوئنسی : از رادیوفرکوئنسی با مد پالس در جهت ترمیم مشکلات داخل مفصل و نیز تعدیل پیام عصبی انتقال درد (نرومدولیشن) اعصاب زانویی و… استفاده می گردد.

 

درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست

درد زانو هنگام نشست و برخاست از دردهای شایع است. برای تشخیص علت آن لازم فوق تخصص درد بیمار را معاینه کرده تا علت درد زانو هنگام نشست و برخاست مشخص گردد.

درد زانو هنگام چهار زانو نشستن

علت درد زانو هنگام چهار زانو نشستن می تواند گسترده باشد، معمولا تا صحبت این دردها به میان میاید بیماران به فکر تعویض مفصل و درمان های تهاجمی میافتند، ولی در واقع امکان دارد درد شما با روش های ساده مثل ورزش های تقویتی عضلات پا مخصوصا تقویت عضلات چهارسر ران درمان شود. لازمه پیدا کردن بهترین روش درمانی مراجعه حضوری و معاینه دقیق می باشد.

ورم کیسه‌های مفصلی

التهاب بورس زانو موجب درد زانو در برخی افراد می‌شود. بورس‌ها کیسه‌های کوچکی از مایعند که با نرم لغزنده کردن تاندون‌های باسن، شانه‌ها و زانو به حرکت آزادانه آن‌ها در امتداد مفاصل کمک می‌کند.

فیزیوتراپی زانو برای درمان زانودرد

فیزیوتراپی تقریبا یکی از جنبه‌های بسیار مهم درمان برای همه شرایط ارتوپدی است. درمانگران فیزیکی از تکنیک‌های مختلفی برای افزایش قدرت، بازیابی تحرک و کمک به بازگشت بیماران به سطح فعالیت قبل از آسیب استفاده می‌کنند. بسیاری از این کارها با نام ورزش زانو درد شناخته می‌شوند. آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) بر اهمیت مشارکت در برنامه تمرینی ورزش (تحت هدایت پزشک و فیزیوتراپ) پس از آسیب یا جراحی زانو تاکید می‌کند. AAOS پیشنهاد می‌دهد که بر کشش و تقویت عضلات حمایت کننده از زانو تمرکز داشته باشید. عضلاتی مثل چهارسر ران، همسترینگ، عضلات داخلی و خارجی ران و باسن.

علت زانو درد در زنان

کم تحرکی یکی از عواملی است که می تواند موجب درد زانو شود، متاسفانه خانم های خانه دار بعلت حجم بالای کار در منزل وقت ورزش کردن را پیدا نمی کنند و همین موجب اضافه وزن و ضعیف شدن عضلات ران می گردد که هر دو عامل در ابتلا به درد زانو موثرند.

 

انحراف زانو از مشکلات شایع ارتوپدی در جامعه انحرافات مربوط به زانوست که به شکل گوناگون وجود دارد. انحراف زانو به طور معمول به دو شکل پا پرانتزی و پا ضربدری دیده می‌شود. انحراف پرانتزی شیوع بیشتری دارد. این انحراف در دراز مدت باعث زانودرد شدید می‌شود.
blank

کمپرس سرد برای درمان زانودرد

علاوه بر استراحت، استفاده از بسته ژل سرد، کیسه یخ یا کیسه سبزیجات یخ‌زده روی زانو شاید رایج‌ترین درمان برای زانو درد باشد. هنگام کمپرس سرد با یخ، مطمئن شوید که یخ را فقط به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه (چند بار در روز) روی پوست قرار می‌دهید. پشتیبانی بسته به تشخیص، پزشک ممکن است حمایت از زانو را برای تسکین درد توصیه کند. گاهی اوقات امکان دارد برای حفظ ثبات زانو یک زانوبند طبی توصیه شود. مانند آسیب رباط جانبی یا دررفتگی جزئی زانو که به استفاده از زانوبند طبی نیاز دارند. به همین ترتیب، برای برخی از انواع شکستگی‌ها ممکن است گچ یا آتل برای بهبودی قرار داده شود.

انحراف زانو

از مشکلات شایع ارتوپدی در جامعه انحرافات مربوط به زانوست که به شکل گوناگون وجود دارد. انحراف زانو به طور معمول به دو شکل پا پرانتزی و پا ضربدری دیده می‌شود. انحراف پرانتزی شیوع بیشتری دارد. این انحراف در دراز مدت باعث زانودرد شدید می‌شود.

عمل جراحی برای درمان زانودرد

جراحی به طور کلی برای تشخیص‌های خاص مانند موارد زیر مورد توجه قرار می‌گیرد. انواع خاصی از آسیب‌های رباط یا دررفتگی زانو شکستگی‌های خاص زانو برخی از مفاصل آلوده زانو که نیاز به تخلیه جراحی دارند برخی موارد پیشرفته آرتروز زانو جلوگیری از آسیب و زانودرد
blank

دیدگاه‌ خود را بنویسید